Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Aleš Primc napoveduje nadaljevanje borbe

Ustavno sodišče potrdilo zavrnitev možnosti ljudskega izrekanja.
FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo
11. 1. 2023 | 09:45
11. 1. 2023 | 18:08
3:19

Razpis referenduma o noveli družinskega zakonika ni dopusten, so prvotno odločitev državnega zbora zdaj potrdili še ustavni sodniki. Aleš Primc, ki je z Metko Zevnik vložil pobudo za referendum in se tudi obrnil na ustavno sodišče, se je odzval, da se ne bodo predali.

Potem ko je ustavno sodišče avgusta lani sprejelo prelomni odločbi, s katerima je ureditev, po kateri zakonsko zvezo lahko skleneta le dve osebi različnega spola in po kateri istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, prepoznalo kot diskriminatorno, je vlada pripravila spremembo zakonika, s katerima je izenačilo pravice istospolnih parov do sklenitve zakonske zveze in do skupne posvojitve otrok s pravicami raznospolnih, kar je državni zbor jeseni tudi potrdil. Koalicija Za otroke gre! je nato vložila pobudo za razpis zakonodajnega referenduma, ki so jo podprli z več 30.000 podpisi volivcev, zbranimi v le nekaj dneh.

image_alt
Z vetom in podpisi proti zakoniku

Državni zbor je sprejel sklep o njegovi nedopustnosti z utemeljitvijo, da ustava v 90. členu določa, da referenduma ni dopustno razpisati o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost. V teh primerih ustavno sodišče ne opravi tehtanja med prizadetimi ustavnimi vrednotami, ampak mora presoditi le, ali gre za zakon v smislu 90. člena ustave. Ustavni sodniki so s sedmimi glasovi za, proti je glasoval Rok Svetlič, pritrdili, da opredelitev zakonske zveze, ki vpliva tudi na opredelitev potencialnih upravičencev do skupne posvojitve, sledi načinu izvršitve odločbe ustavnega sodišča.

FOTO: Jose Cabezas/Reuters
FOTO: Jose Cabezas/Reuters

Predstavniki Koalicije Za otroke gre! so svojo pobudo za izvedbo referenduma utemeljili z navedbo, da »sprejeti zakon ne uresničuje odločbe ustavnega sodišča, ampak presega njeno vsebino«. Aleš Primc se je včeraj na odločitev odzval, da »od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo mogoče pričakovati«, o nadaljnjih korakih se bodo še posvetovali, napoveduje pa odločno borbo za pravice v vrtcih in šolah, »da jih ne bodo učili, kako naj spreminjajo spol in spolno usmerjenost«.

image_alt
Slepa pega pravne države

»V zvezi z navedbami predlagateljev, da je treba ob preurejanju temeljev družinskopravnih razmerij upoštevati tudi večinsko stališče državljanov, ki se lahko najbolje izrazijo na referendumu, ustavno sodišče poudarja, da je v Republiki Sloveniji vzpostavljena tako imenovana ustavna demokracija, katere bistvo je to, da lahko vrednote, ki jih varuje Ustava, in med njimi posebno temeljne človekove pravice in svoboščine, prevladajo nad demokratično sprejetimi odločitvami večine,« piše v sklepu.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine