Neomejen dostop | že od 9,99€
»Danes bomo uradno začeli predvolilno kampanjo ljudstva, ki bo od spodaj navzgor oblikovala politično agendo za našo skupno prihodnost,« je Upor Si zapisal v uvodu tokratne napovedi petkovega protesta. 82. po vrsti.
Ni potekal na ustaljenem Trgu republike, pač pa na Prešernovem trgu, kjer so ob Prešernov spomenik postavili serijo panojev z izpisanimi zahtevami. Ena njih je, denimo, da bi v ustavo dodali tudi možnost odpoklica sestave Državnega zbora z referendumom.
Protesta se je po oceni policije udeležilo okoli tisoč protestnikov, uraden začetek predvolilne kampanje pa je potekal pod geslom Čas je, da se sliši glas ljudstva.
Napovedujejo delovanje v obliki akcij civilne iniciative, ki bo politične stranke pred prihajajočimi volitvami predvsem naslavljala z zahtevami za izboljšanje družbene, politične, ekonomske in okoljske situacije v državi.
Jaša Jenull je predstavitev programa po kolesarsko označil kar za »ciljno ravnino«, zatem je Jani Kovačič zapel O bella ciao in še kaj, sledili pa so Gaja Brecelj iz Umanotere, pesnica Svetlana Makarovič, novinar Branko Soban, literat, igralec in prevajalec Andrej Rozman Roza, aktivistka Tea Jarc, raper Zlatko in še kdo.
»Do sedaj smo združili že več kot 70 različnih organizacij civilne družbe, ki so strokovne na svojih področjih in so nam pomagale osvetliti najbolj pereče problematike v naši družbi s konkretnimi predlogi in zahtevami. Prav tako smo v protestniškem gibanju do sedaj izvedli dve ljudski skupščini, na katerih je sodelovalo več tisoč ljudi, izvedli pa smo več tedenskih posvetovanj z metodami direktne demokracije,« je Upor Si navedel pred protestom.
Kot so dodali, se njihove zahteve nanašajo na demokracijo in reformo političnega sistema, vladavino prava in človekovih pravic, pravični podnebni prehod, ohranjeno naravo in trajnostno oskrbo s hrano, dostojno delo in socialne pravice, kulturo in svobodo medijev, dostopno javno zdravstvo, razvoj izobraževanja in znanosti, trajnostno gospodarstvo in javne finance, dostopna stanovanja in zeleno infrastrukturo. Kot zadnjo točko so navedli še zunanjo politiko.
Glas ljudstva zahteva možnost za preklic parlamenta in do leta 2030 opustitev premoga ter 100-odstoten prehod k obnovljivim virom energije. Opozorili so, da Slovenci potrebujejo dvig minimalnih plač in pokojnin ter 30.000 neprofitnih stanovanj do leta 2030.
Prepričani so tudi, da je potrebno v Sloveniji pravično obdavčiti kapital, okrepiti nadzorne funkcije in ukiniti dodatno zdravstveno zavarovanje. Prepovedati je treba tudi kandidiranje in opravljanje javne funkcije politikom in drugim nosilcem političnih funkcij, ki so pravnomočno kazensko obsojeni.
Do konca leta nameravajo širiti mrežo sodelujočih, izvajati posvetovanja, razprave, zbirati predloge idr., v predvolilno kampanjo pa se ne nameravajo podati kot stranka, pač pa kot nekaj, čemur pravijo »združeno ljudstvo«.
Na policijski upravi Ljubljana so pred začetkom protesta ponovili, da tudi tokratni ni bil prijavljen na policijskih postajah ali upravnih enotah. Udeležence ponovno pozivajo, naj pravico do mirnega javnega zbiranja in izražanja stališč uveljavljajo mirno in strpno, upoštevajo naj navodila in ukaze policistov, ki se nanašajo na zagotavljanje javnega reda in ukrepe za preprečevanje širjenja novega koronavirusa.
Policija bo ukrepe prilagajala trenutnim varnostnim razmeram in tveganjem. Gibanje v okolici Državnega zbora je omejeno.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji