Neomejen dostop | že od 9,99€
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic po torkovi izključitvi poslanke Mojce Šetinc Pašek iz Gibanja Svoboda razmišlja o predlogu za njeno zamenjavo na čelu preiskovalne komisije državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Ministri o napovedani rekonstrukciji vlade še niso seznanjeni.
Na vprašanje, ali bo Mojca Šetinc Pašek ostala članica poslanske skupine, je Sajovic odgovoril, da postopek še ni končan in da ga zato ne more komentirati. Njegova naloga pa je, da se trudi za čim boljše sodelovanje z vsemi 90 poslanci. »Iskanje skupnih rešitev tudi z ljudmi, ki niso člani poslanske skupine, ki jo vodim, je možno in potrebno v dobro te države,« je dejal. Izključitve poslanke pa, kot je dejal, ni videl kot discipliniranje poslancev.
Mojca Šetinc Pašek vodi tudi preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Predvidoma se bo danes odločil in predlagal spremembo vodstva te komisije, je dejal, a še ne razkriva, kdo jo bo vodil v prihodnje.
V torek se je ugibalo tudi o odstopu predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, kar Sajovic »težko razume« in zatrjuje, da je ni nihče razreševal. Meni, da opravlja izjemno zahtevno nalogo in da je treba imeti do obremenitev ljudi v medijskem prostoru človeški odnos. »Vsi skupaj ustvarjamo družbo, kjer ni vse prav, če ni vsak dan nekaj narobe,« je dejal.
Na očitek, da k temu pripomore tudi vlada, ki se ukvarja sama s seboj, pa je odvrnil, da je fokus njenega delovanja popoplavna obnova. V stranki so po njegovi oceni »kar okej«, enotni, so pa različni pogledi sestavni del življenja.
Različne poglede na delovanje policije sta očitno imela tudi nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, ki je na ponedeljkovem zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ znova poudarila, da je bila deležna političnih pritiskov od predsednika vlade Roberta Goloba. Slednji pa je v torek dejal, da je imela nalogo »očistiti policijo janšistov«. Sajovic je dejal, da je bila to močna zaveza Gibanja Svoboda, ki ji ostajajo zvesti. Poudaril pa je, da so ti pogovori potekali, »preden je bil kdorkoli minister ali pa predsednik vlade«.
Golob je v torek po seji sveta stranke ocenil tudi, da je čas, da se preveri uresničevanje koalicijskih zavez in opravi razprava o rekonstrukciji vlade, pri čemer dopušča možnost o radikalnem zmanjšanju števila ministrstev. Sajovic meni, da morajo biti pri vladanju še bolj učinkoviti. O imenih kandidatov za izpraznjena ministrska mesta, ki krožijo v javnosti, se v torek niso pogovarjali.
Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je dejal, da je rekonstrukcija vlade in morebitno ponovno združevanje ministrstev »šele ideja«, za svoj ministrski stol pa se ne boji. Dokler bo delal, bo delal dobro za šolo, potem pa upa, »da bo prišel nekdo, ki bo boljši«. »Zakaj pa bi jaz moral ostati, če je nekdo drug boljši, je potem boljše, da pride drug namesto mene,« je dejal. A za zdaj o tem še ni prejel nobenih signalov, pravi.
Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je dejala, da se ne boji ničesar, ker ve, da bo ta vlada poskrbela za digitalizacijo. »Če se bo predsednik vlade odločil, da je potrebna rekonstrukcija, je to pač odločitev predsednika vlade,« je dejala. O tem, da bi se njeno ministrstvo ukinilo, po njenih besedah »še nikoli ni bilo govora«, prav tako nikoli ni bilo rečeno, da ne uživa premierovega zaupanja.
Mojca Šetinc Pašek za zdaj ostaja poslanka poslanske skupine Svoboda, čeprav jo vabijo v drugi dve koalicijski poslanski skupini. Dogajanje na svetu stranke Gibanje Svoboda ne vidi kot »rdeči karton«, o razlogih za izključitev pa ni obveščena.
Šetinc Paškova je v izjavi za medije dejala, da si nikoli ni predstavljala, da se bo znašla v takšni poziciji in da bo morala ugibati o razlogih za izključitev iz stranke, »v katero sem zelo entuziastično vstopila«, tako kot številni njeni kolegi. »Ker smo si zaželeli drugačne politike, ki smo jo spremljali zadnji mandat vlade Janeza Janše,« je dejala.
Do zdaj še ni prejela pisne obrazložitve, zakaj je bila izključena iz stranke. Meni pa, da je šlo pri njeni izključitvi za delovanje generalne sekretarke Gibanja Svoboda Vesne Vuković, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca in predsednika stranke Roberta Goloba.
Poudarila je, da je igrala s to ekipo in ji ni nikoli nasprotovala, in dodala, da bo tako ravnala tudi naprej. »Morda s še večjo odgovornostjo, zaradi tega, ker bom zdaj končno lahko tudi javno in na glas obrazložila, kaj si o kakšni zadevi, ki pride v parlament, mislim,« je dodala. Zatrdila je, da je njen glas glede ustavnih sprememb glede imenovanja sodnikov zagotovljen.
Tudi o njeni zamenjavi na čelu preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, ki jo je napovedal vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic, ni obveščena. »To seveda vodja poslanske skupine lahko predlaga, kdo bo predsednik preiskovalne komisije, pa ne vem in ne želim ugibati.« So pa ravno danes začeli postopke sprejemanja vmesnega poročila komisije, ki bo sprejet 6. novembra, je dodala.
»Moja intimna izbira je socialno-liberalna levosredinska opcija, tukaj se vidim in tukaj bom politično delovala,« je dejala. V torek je začela prejemati vabila v drugi dve stranki koalicije, po prespani noči pa se je odločila, da ostaja poslanka Svobode. A je dodala. »Nikoli ne reci nikoli«. Slišala je tudi veliko govoric o več poslancih Svobode, ki naj bi bili na vhodnih vratih neke druge stranke, je še dejala.
»V politiko sem vstopila zato, da delam dobro za ljudi,« je še izjavila. Na prvo mesto pa postavlja pravno državo, politično integriteto in politično odgovornost, na teh temeljih želi delovati še naprej. To je pričakovala tudi od kolegov v poslanski skupini in Golobove vlade. »Večinoma delujejo tako, nekateri pa ne,« je dodala.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji