
Neomejen dostop | že od 14,99€
Po neuradnih informacijah ima Slovenija pred glasovanjem za nestalno članico Varnostnega sveta OZN za obdobje 2024–2025 skoraj 90 pisnih in več deset ustnih podpor za kandidaturo – nobena pa seveda ni zanesljiva, saj je glasovanje tajno. Za izvolitev proti Belorusiji pa jih potrebuje 129, kar se kaže kot vse večji zalogaj.
»Trenutno si ne upam napovedati rezultata, a ostajam zmerna optimistka,« je prejšnji teden v pogovoru z novinarji povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Števila podpor slovenski kandidaturi ni želela komentirati, nazadnje je to naredila septembra lani, ko je govorila o pisni podpori približno 80 držav.
»Na volitvah za članstvo v varnostnem svetu sodelujejo vse države članice generalne skupščine. Pričakovati je, da bo glasovalo vseh 193 držav. To je velik zalogaj za Slovenijo. Nisem prepričan, da je mogoče toliko glasov dobiti v prvem krogu glasovanja,« pravi Andrej Logar, nekdanji stalni predstavnik Slovenije v OZN.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Dejstva niso stvar okusa. So stvar izbire. Izberite Delo za samo 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Zakaj neki bi Kitajska in Rusija podpirali katerokoli amerisko vazalno drzavo. Slovenska zunanja politika je brez vizije in lastnih nacionalnih interesov, brez hrbtenice in lastnega mnenja.
Gospod Lipuscek klobasa. Slovenija ne velja za najbolj poslusno clanico NATO. Na zalost je ravno obratno! V primeru, da s kandidaturo Slovenija ne bo uspela, bomo prihranili cel kup denarja. Biti nestalna clanica VS ne steje veliko. Ostalo so mokre sanje diplomacije ter nerazumevanje svetovnih centrov moci.
Ni najbolj poslušna, obnaša se kot Natov hlapec. V odnosu do Nata in Amerike se ji krivi hrbtenica.