Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Janja Sluga: Za SMC odstop od istanbulske konvencije nesprejemljiv

Za drugačno ureditev, kot jo ureja Istanbulska konvencija, ne vidijo razlogov niti na slovenskem pravosodnem ministrstvu.
Janja Sluga: »Odstop bi nas po našem mnenju vrnil v mračno preteklost, ko so bile zlorabe žensk in otrok nekaj normalnega.« FOTO: Voranc Vogel/Delo
Janja Sluga: »Odstop bi nas po našem mnenju vrnil v mračno preteklost, ko so bile zlorabe žensk in otrok nekaj normalnega.« FOTO: Voranc Vogel/Delo
Vojko Urbančič
2. 9. 2020 | 16:30
2. 9. 2020 | 18:25
5:53
Objavi pobude Poljske, da bi se Slovenija pridružila državam, ki so odstopile od Istanbulske konvencije, je sledilo zatišje. V vladi in na zunanjem ministrstvu se še niso odzvali, med koalicijskimi strankami se je popoldne prva oglasila SMC. Njeno stališče je predstavila vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga.



»Osnovni cilj istanbulske konvencije je Evropa brez nasilja nad ženskami, brez nasilja nad otroki. Je dokument, ki ščiti dostojanstvo in enakost vseh državljank in državljanov. Zato je tovrstna pobuda poljskega ministra za nas popolnoma nesprejemljiva. Usmeritve, ki jih v pismu predlaga poljski minister in bi bile podlaga za nek nov dokument, po našem mnenju ogrožajo slovensko ustavno in pravno ureditev. Slovenija kot država o tem sploh ne bi smela razmišljati,« je povedala Sluga.

»Odstop bi nas po našem mnenju vrnil v mračno preteklost, ko so bile zlorabe žensk in otrok nekaj normalnega. Istanbulska konvencija predstavlja velik korak naprej v obravnavi nasilja. Ravno zaradi tega sta odstop od te konvencije in usmeritev na neka nova področja z ideološko obarvanimi pogledi za nas nesprejemljiva,« je še dodala.
 

Pismo o »feminističnem izumu«


Iz Poljske je prispelo pismo, v katerem preverjajo, ali bi se ji Slovenija pridružila pri odstopu od Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima. Kakšen bo odgovor slovenske vlade, še ni znano, odziv ocenjujejo za nov preizkusni kamen koalicije. 

Poljski minister za pravosodje Zbigniew Ziobro nasprotuje evropski konvenciji proti nasilju nad ženskami in v družinah. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
Poljski minister za pravosodje Zbigniew Ziobro nasprotuje evropski konvenciji proti nasilju nad ženskami in v družinah. FOTO: Kacper Pempel/Reuters


Zamisli, ki jih je v Slovenijo poslal poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro, so med drugim naslednje: zaščita pred moralno korupcijo otrok, definicija otroka, skladna s konvencijo OZN iz leta 1989, a tako, da se njegovo starost začne šteti od spočetja, kar bi lahko v nadaljevanju prineslo razmislek o prepovedi splava, definicija družine, po kateri so to le oče, mama ter otrok/otroci, samohranilci ter istospolne družine bi bili ob tem diskriminirani. Poroka naj bi bila mogoča le med moškim in žensko ...

Ziobro je istanbulsko konvencijo javno označil za »feminističen izum, ki hoče upravičiti homoseksualno ideologijo«. Poljska Sloveniji, ki je konvencijo podpisala leta 2011, ratificirala pa leta 2015, predlaga, da bi pripravili besedilo nove konvencije. To bi posredovali v podpis in ratifikacijo v mednarodnem prostoru.


 

V SDS vprašanja še ne komentirajo


V stranki SDS vprašanja poljskega pisma še ne komentirajo. Ocenili so, da so za odgovor pristojni na ministrstvu za zunanje zadeve, komentarja so se zaenkrat vzdržali.

Na zunanjem ministrstvu pa so nam pojasnili, da niso bili naslovnik pisma ministra za pravosodje Poljske Ziobra. »Pismo je bilo po naših informacijah naslovljeno na Ministrstvo za pravosodje Republike Slovenije. Slovenija je pogodbena stranka Istanbulske konvencije in jo posledično tudi implementira, zasledujoč njen namen, ki je preprečevati nasilje v družini in nasilje nad ženskami kot kršitev človekovih pravic.«
 

Spremembe bi terjale celo spremembo ustave


Na pravosodnem ministrstvu so za Delo potrdili, da so dopis poljskega ministrstva za pravosodje, v katerem so predlagali oblikovanje morebitne nove iniciative za pripravo mednarodne konvencije, ki bi se nanašala na družinske zadeve, zaščito otrok in boj proti nasilju v družini, prejeli 25. avgusta.

Poljakinje so letos poleti v Varšavi protestirale proti odstopu od Istanbulske konvencije. FOTO: Wojtek Radwanski/AFP
Poljakinje so letos poleti v Varšavi protestirale proti odstopu od Istanbulske konvencije. FOTO: Wojtek Radwanski/AFP


»V svojem odgovoru smo predstavili stališče Ministrstva za pravosodje, da je Istanbulska konvencija pomemben mednarodni pravni akt na področju preprečevanja in boja proti nasilju nad ženskami in v družini. Menimo namreč, da konvencija postavlja dobre temelje za soočanje z izzivi v naši družbi in utira pot naproti vrednotam, kot so enakost in dostojanstvo za vse državljane.

Po naši oceni mednarodno pravo, pravo EU in naša nacionalna zakonodaja zagotavljajo ustrezne pravne okvire na tem področju. Zato za drugačno ureditev, kot jo ureja Istanbulska konvencija, ne vidimo razlogov. Poleg tega pa bi predlagane spremembe terjale tudi spremembo veljavne slovenske zakonodaje in celo ustave. Glede na to, da gre za področje, ki vsebinsko sodi tudi v pristojnost Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, smo pismo poljskega ministrstva za pravosodje poslali tudi na MDDSZ.«
 

V Desusu in NSi še ne komentirajo


Tudi v poslanski skupini stranke Desus vprašanja še ne komentirajo. Predsednica Aleksandra Pivec je danes na terenu, konkretnejše stališče najverjetneje napovedujejo za jutri. Pričakujejo, da se bosta na poljsko pobudo odzvala Janez Janša in zunanji minister Anže Logar. Na stališče Nove Slovenije še čakamo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine