Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Golobič še brez soglasja vlade za vodenje UKC

Izbrani kandidat nenavadno dolgo čaka na potrditev. Je razlog za to morda v razkritju njegovih preteklih poslovnih povezav?
Jožeta Golobiča je svet zavoda UKC Ljubljana za direktorja izbral že pred dobrim mesecem.
Jožeta Golobiča je svet zavoda UKC Ljubljana za direktorja izbral že pred dobrim mesecem.
4. 11. 2021 | 06:00
5. 11. 2021 | 17:32
15:45

Jože Golobič še vedno čaka na soglasje vlade, da bo lahko nastopil direktorski mandat v ljubljanskem kliničnem centru, ki ga vodi kot vršilec dolžnosti. Kje se zatika, da 37 dni po tem, ko ga je svet zavoda izbral za vodenje največje zdravstvene ustanove v državi, še vedno čaka na odobritev vlade? V tednu pred jesenskimi počitnicami je dejal, da vzrokov ne pozna in da tudi sam čaka. Vedejevstvo se mu bo izteklo februarja.

Vlada je Aleša Šabedra potrdila v pičlih šestih dneh, potem ko ga je svet zavoda izbral za generalnega direktorja ljubljanskega kliničnega centra, Janeza Poklukarja v 20 dneh od izbire, Andraža Kopača pa v 33 dneh. Zakaj mora Golobič čakati dlje?

Urad vlade za komuniciranje smo 19. oktobra vprašali, kdaj bo imenovanje direktorja UKC Ljubljana uvrščeno na dnevni red vlade in ali je ministrstvo za zdravje to res že dvakrat predlagalo, a še vedno ni realizirano. Prejeli smo skop odgovor: »Ko bo vlada predlog uvrstila na dnevni red za obravnavo na seji, bo javnost o tem obveščena po ustaljeni poti.«

Poslovne povezave

Eden od vzrokov, da se imenovanje Golobiča zamika, je poročanje oddaje Ekstravizor Televizije Slovenije. V njej je bil 7. oktobra objavljen prispevek o podjetju RC (razvojni center) Preko, katerega solastnika sta prek podjetja ECOlogic tudi Golobič in v UKC Ljubljana prav tako zaposleni Peter Cerar, ki je službo tam dobil v času, ko je bil Golobič predsednik sveta zavoda. V Ekstravizorju je bilo povedano, da je RC Preko leta 2011 od države prejel 1,5 milijona, in sicer za projekt pridobivanja energentov iz komunalnih odpadkov: »A tega pridobivanja danes v Pomurju ni. Denar, ki ga je dobil Preko, je bil večinoma porabljen za izdelavo študij. Ko smo zanje zaprosili, so nam z ministrstva za gospodarstvo sporočili, da jih nimajo, da imajo le prvo in zadnjo stran.«

Urad za nadzor proračuna je po poročanju Ekstravizorja in že julija lani tudi portala Pod črto pri dveh analizah ugotovil, da sta prepisani, torej plagiata prosto dostopnega gradiva na spletu. »Prišlo je do medsebojnih tožb za okoli 700.000 evrov, na koncu si je država v poravnavi poplačala le 271.000 evrov. Lastnikom Preka je ostal več kot milijon. Golobič je RC Preku prodal študijo svojega drugega podjetja Lexcom, česar ne bi smel. Pojasnila pred kamero sta oba zavrnila. Preko in Peter Cerar sta bila tudi ovadena zaradi suma goljufije na škodo evropskih sredstev. V zahtevi za uvedbo preiskave ljubljansko okrožno sodišče odloča že dve leti.«

Bodo te informacije po Golobičevem mnenju vplivale na imenovanje na direktorsko mesto? Odgovoril je, da gre za desetletje staro zgodbo. »V preteklosti sem resda imel različna podjetja, bil sem odvetnik in kaznivih dejanj gotovo nisem počel.«

Sporna študija

ECOlogic je podjetje, ki se je po njegovih besedah ukvarjalo z reciklažo žlindre v jeseniški železarni. Investicija je bila vredna poldrugi milijon. Pozneje so opremo prodali družbi Harsco, ki se s tem ukvarja na svetovni ravni. O tem, zakaj se je za Ekstravizor vzdržal komentarja, je dejal, da je bil solastnik podjetja, ki je bila solastnik razvojnega centra. »Bil sem torej tri kolena stran. Nikoli nisem aktivno vodil ali sodeloval pri upravljanju podjetja RC Preko.«

Je pa z njim poslovno sodeloval, ko mu je prodal študijo. »Prek podjetja Lexcom sem pisal različne študije. Eno od njih je kupil tudi RC Preko, niti se ne spomnim več, za koliko denarja – tri ali pet tisoč evrov.«

Na vprašanje, ali se mu to, da je zaračunal študijo podjetju, katerega solastnik je bil prek podjetja ECOlogic, ne zdi sporno, je dejal, da je študijo napisal in zanjo dobil plačilo. »Mislim, da se je ta znesek štel celo kot neupravičen strošek in ni bil niti plačan iz sredstev države.«

Dolgoletna prijatelja

Tega, da sta s Cerarjem, zastopnikom podjetja RC Preko in njegovim sedanjim svetovalcem v UKC, s katerim se poznata še iz časov, ko sta delala v ljubljanskem Holdingu, prijatelja, Golobič ni zanikal. Razumljivo se mu zdi, da se mora kot vodilni obkrožiti z ljudmi, ki jim lahko zaupa in bodo ustanovo vodili v načrtovane spremembe. »Kar nekaj mesecev sem potreboval, da sem sestavil kolegij pomočnikov (Petra Mrhar Slak – pravne zadeve, Robert Senica – ekonomske zadeve, Peter Habjan – investicije in upravljanje premoženja, Drago Kreš – nabavna dejavnost, Blaž Suhač – informatika), ki jim lahko popolnoma zaupam. Odprtih je 80 investicijskih projektov. V UKC so ljudje, ki zadeve načrtno ustavljajo le za to, da se ne bi nič zgodilo.« Zato po njegovem mnenju ni naključje, da so podatki o njegovih nekdanjih poslovnih poteh prišli na dan ravno zdaj.

Dodal je, da solastništva v podjetju ECOlogic ni nikoli skrival. Zaradi podjetij RC Preko ali ECOlogic pa, kot trdi, ni v nobeni tožbi. Poudaril je, da so razvojna sredstva sicer morali vračati vsi razvojni centri, torej RC Preko ni bil izjema, je bila pa terjatev države, ki je v tem podjetju unovčila tudi bančno garancijo, po njegovem mnenju neutemeljena.

ECOlogic pa nima nobene zveze z UKC, je zatrdil Golobič. Niti enega evra ni dobil zaradi UKC, poleg tega zadnjih pet let ECOlogic nima prihodkov. »Gre za podjetje, ki obstaja, ker ima še neko nepremičnino, ki jo bomo nekoč prodali.«

ECOlogic s kliničnim centrom ne posluje, koliko vpliva pa imajo lahko v UKC druge Golobičeve ali Cerarjeve poslovne povezave iz preteklosti?

Golobič je zatrdil, da te poslovne poti na poslovanje UKC ali njegove morebitne zasebne interese nimajo nobenega vpliva. Kako pa gleda na to, da je podjetje Refin (to podjetje je poleg RC Preko solastnik podjetja D. N. R., ki ga zastopa žena Petra Cerarja, pred njo sta ga Golobičeva soproga in Vida Žurga, ki je bila kasneje članica Telekomove uprave) leta 2019 opravljalo revizijo poslovanja kirurške, interne in ginekološke klinike v UKC Ljubljana (posel je bil oddan prek naročilnice), Refin je od UKC prejel 17.700 evrov?

»Podrobnosti posla ne poznam niti v tistem času nisem vodil UKC (bil je predsednik sveta zavoda, op. p.) Mislim, da je lastnik omenjenega podjetja Aleksander Kupljenik, ki je zaheteven revizor. Očitno so potrebovali revizijo in so jo naročili. Sicer pa smo imeli v UKC oddelek za notranjo revizijo, ki je stal 350.000 na leto, da je naredil nekaj revizij, zato po novem najemamo zunanje revizorje.«

Spomnimo, Golobičeva protikandidatka pri prijavi na razpis za vodenje UKC je bila zdravnica in nekdanja predsednica Zdravniške zbornice Gordana Kalan Živčec.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine