Rimljani niso bili prvi, ki so živeli na območju današnjega Celja. Območje je bilo zagotovo naseljeno že v starejši železni dobi, ko je tu potekala jantarna pot, najstarejša trgovska povezava med Baltikom in Sredozemljem. Najverjetneje je že takrat nastalo ime Keleia, ki je s prihodom Rimljanov postalo Celeia, v srednjem veku Cilli in danes Celje.
Celeia, mesto pod mestom se imenuje stalna razstava v Knežjem dvoru, ki je največje razstavišče in situ v državi. Impozantna rimska cesta v živo. FOTO: Uroš Hočevar
Z iskanjem rimskih ostankov boste imeli verjetno manj dela kot z iskanjem parkirnega prostora. V središču mesta parkirnih mest precej primanjkuje, zato je najbolj pametno, da avto, če se v Celje ne boste pripeljali z vlakom ali avtobusom, pustite v parkirni hiši. Če imate srečo, lahko parkirate za Knežjim dvorom, od koder je krasno izhodišče za odkrivanje mesta. Za vse znamenitosti in muzeje pa prej preverite odpiralne čase, saj so poleti večinoma odprti le do zgodnjega popoldneva in ne vsak dan.
Bogatija
Celje je bilo v antiki zelo bogato mesto, sta v najnovejši monografiji o rimski Celeii ugotavljala dr. Maja Bausovac in dr. Jure Krajšek. Hiše so imele od 900 do 1800 kvadratnih metrov površine in marmorna stebrišča, mesto je bilo nasploh obloženo z marmorjem, urejena je bila kanalizacija, vse ceste so bile tlakovane. Obzidje je bilo dolgo skoraj tri kilometre, debelo šest metrov in visoko več kot deset, tudi dvanajst metrov. Ocenjujejo, da je Celeia merila vsaj 80 hektarov in štela do 15.000 prebivalcev. Večji je bil le še takratni Ptuj, ki je štel do 45.000 prebivalcev. A kot je ob predstavitvi monografije dejal Krajšek, je razlika ta, da je bila Celeia prav nesramno bogata: »Verjetno je Pokrajinski muzej Celje edini s tako visokim deležem marmorja. Krepko čez 95 odstotkov je namreč samo belega marmorja s Pohorja.«
Naša partnerja nagrajujetaNa skrite in manj skrite poti se podajamo z našima partnerjema, podjetjem Autocommerce, ki bo ob koncu akcije enega od bralcev, ki bo glasoval za izlet po svojem okusu, nagradil z vikend vožnjo z vozilom Mercedes-Benz razreda B, ter podjetjem Medisanus, ki bo za glavno nagrado podarilo dva izdelka Zinzala pršilo, By by bites roll on in Zinzala gel ter 20 tolažilnih nagrad Aromatatooji.
Ne vedo, zakaj je bilo tako. Domnevajo, da je šlo za rimski marketing. Češ, poglejte, kakšno je življenje v rimski državi. Del tega si lahko ogledate na razstavi Celeia, mesto pod mestom v Knežjem dvoru. Tam boste videli tlakovano rimsko cesto, ki je širša od marsikatere današnje, obzidje z zahodnimi mestnimi vrati in temelje dveh mestnih vil. »Gre za največje
in situ razstavišče na Slovenskem in tudi širše,« je dejal direktor Pokrajinskega muzeja Celje Stane Rozman.
V muzeju še pripravljajo prezentacijo izjemnih najdb na Muzejskem trgu, kjer so odkrili freske iz 1. stoletja, vendar bo na ogled celjskih Pompejev, kot so poimenovali te najdbe, treba še malo počakati. Del dveh bogatih rimskih mestnih vil s freskami, štukaturami in mozaiki pa je na ogled v turističnoinformacijskem centru na Glavnem trgu, ki ga je Europa Nostra nagradila z najprestižnejšo nagrado s področja kulturne dediščine v Evropi. Tu sta na ogled še del rimske ceste in orožarna srednjeveške prve mestne hiše s kamnitimi kroglami.
Mogočni Celjani
Mesto je danes še bolj kot po rimskem obdobju poznano po slavni dinastiji grofov in knezov Celjskih. Njihovo zgodovino boste najlažje spoznali prav v Knežjem dvoru, razlaga Rozman: »Stalna razstava je bila prvič postavljena leta 1999, vendar takrat še v Stari grofiji, zdaj pa na mestu, od koder so Celjski dejansko obvladovali srednjeevropski prostor.« Na vrhuncu svoje moči okoli leta 1425 so imeli v deželah Koroški, Kranjski, Štajerski, Slavoniji in Hrvaški več kot 125 gradov, 12 mest, približno 30 trgov in okrog 40 mitninskih postaj, od katerih so pobirali dohodke. A se je z umorom zadnjega Celjana 9. novembra 1456 vse končalo in danes njihove lobanje hrani muzej.
Savinjsko nabrežje je ob koncih tedna in v lepem vremenu eno najbolj obljudenih sprehajališč, na njem se lahko na več krajih tudi usedete na kavo oziroma se okrepčate. FOTO:Uroš Hočevar
Zgodba pa živi. Najbolj jo boste doživeli, če se odpravite na Stari grad, ki ga vidite na Grajskem hribu že iz mesta. Lahko se tja odpeljete, če imate več časa in primerno obutev, pa je prijetna tudi Pelikanova pot skozi gozd in navkreber. Gre za slabe pol ure hoje, med katero se boste osebno prepričali, kako težko dostopen grad so si omislili Celjani. V pisnih virih je prvič omenjen že leta 1323 in je bil sprva precej bolj skromen. Ko so ga prevzeli grofje Celjski, se je postopoma širil. Zrasel je tudi Friderikov stolp, v katerega je Herman II. zaprl svojega sina Friderika II. zaradi poroke z Veroniko Deseniško.
Največja drevesna hiška v Sloveniji je v celjskem mestnem gozdu. FOTO: Press Release
Obtožili so jo čarovništva in proces zoper njo naj bi bil prvi dokumentirani čarovniški proces na območju današnje Slovenije. Danes je v Friderikovem stolpu razstava novoveških mučilnih naprav. Ob koncih tedna na gradu pripravljajo doživetja Žive zgodovine, na katerih se lahko med drugim mečujete z vitezi. Z gradu pa je naravnost čudovit razgled na Celje, ki mu je Friderik II. mestne pravice podelil 11. aprila 1451.
Iz Celja v svet
Na sprehodu po mestu boste pri hotelu Evropa ugledali kip Alme M. Karlin, ene največjih popotnic vseh časov. Njene rojstne hiše, ki je stala nasproti občinske stavbe, ni več. Stalna razstava s predmeti z njenega osemletnega potovanja je na ogled v muzeju v Knežjem dvoru. Posebej zanimiva pa je hiška v Pečovniku, v kateri sta s prijateljico Theo Schreiber Gammelin živeli do konca življenja. Do tja ne morete z avtomobilom. Pustite ga v Zagradu (s ceste proti Laškem zavijete levo) na večjem parkirišču in sledite oznakam za Celjsko kočo. Kjer se končajo v strm hrib vrezane stopnice, je na levi Almina hiška. V njej je razstava, vendar se morate za ogled napovedati, ob slabem vremenu pa ni odprta.
Alma M. Karlin je ena največjih popotnic vseh časov. Razstavo o njenem življenju, delu in predmete z njenega osemletnega potovanja si lahko ogledate v Knežjem dvoru. FOTO: Uroš Hočevar
Če boste ostali v mestnem središču, je obiska zagotovo vreden tudi Muzej novejše zgodovine Celje, v katerem je na ogled stalna razstava Živeti v Celju, otroci pa ga najbolj poznajo po Hermanovem brlogu. Gre za del muzeja, ki je edini otroški muzej v državi. Prijazni lisjak zdaj na začasni razstavi otroke uči o bontonu. Vsekakor pa se morate sprehoditi še do Stare grofije, v kateri je impozanten 400 let star Celjski strop, ki je edini s tempero na platno poslikan strop v tem delu sveta. Stara grofija je ob Savinji, Savinjsko nabrežje pa je eno najbolj obljudenih sprehajališč v mestu.
Šmartinsko jezero je priljubljena točka za rekreacijo. FOTO: Špela Kuralt
Na sprehodu ob reki se lahko okrepčate v kavarni pri Mišku Knjižku in spotoma še kaj preberete, lahko se sprehodite še višje, vse do kajakaškega centra na Špici, kjer prav tako ne boste lačni. Sicer pa je v mestu več restavracij, tudi veganska, bolj zahtevni jedci se odpravite v Zagrad v Gostilno Francl, tisti, ki imate ob hrani radi tudi lep razgled, pa boste najbolj uživali v Gostilni pri Kmetec, kjer je eden najlepših pogledov na Stari grad.
Dodatna zabavaCelje še zdaleč ni le zgodovina in muzejske zbirke. Tudi tisti, ki potrebujejo več akcije in narave, ne bodo odšli iz mesta razočarani.
Živalsko kraljestvo
V Celjskem domu na Krekovem trgu je Tropska hiša, kjer si lahko ogledate več kot 60 različnih vrst živali. Nekatere boste lahko občudovali čisto od blizu, saj se prosto gibajo po prostoru, kot denimo lemurja, pa tudi zlatoglava leviča. Na novo imajo par beloglavčkov, grebenasto gozdno jerebico, pa goloba prebodenega oziroma krvavečega srca. Obiskovalci lahko občudujejo še krokodila, madagaskarske tenreke, ki imajo prav zdaj mladičke, kraljevega pitona, progaste manguste, nosatega medveda, pa številne žuželke, pajke, kače in orjaške želve. Kot poudarja direktor Simon Cirkulan, je bistveno, da živali opazujemo pri njihovem naravnem vedenju, zato nam mora biti dovolj tudi, da gledamo, kako počivajo ali se negujejo. Za obisk se je treba napovedati.
Zabavna znanost
Zabava za vso družino bo zagotovo v Tehnoparku v Gubčevi ulici v središču mesta. V največjem znanstveno-zabavnem parku v državi obiskovalci odkrivajo skrivnosti fizike, astronomskih pojavov, naravoslovja, tehnologije, človeškega telesa … ob igri. Tam boste spravili celega človeka v milni mehurček, se ulegli na žeblje, ugotovili, kako ujeti strelo, lahko pa se boste tudi preizkusili v simulatorju letenja z jadralnim zmajem.
Adrenalin
Celjska koča je s 652 metri nadmorske višine priljubljena izletniška točka. Pozimi jo oblegajo smučarji, vse leto pa je do vrha skoraj romarska pot. Tam vas čakajo pustolovski park, letni bobkart, ki leti tudi do 40 kilometrov na uro, drča ter gozdna in gobarska učna pot. Na vrh se sicer lahko pripeljete, a če se boste odpravili peš, se lahko vmes ustavite v hiški Alme M. Karlin. Lahko pa spotoma osvojite še vrh Grmade, kjer je zvonček želja. Celjska koča je zelo primerna tudi za gorske kolesarje, poti so označene. Od tam se lahko povzpnete še na Tolsti vrh ali se po cesti odpravite do bližnje Svetine, kjer je grob Alme M. Karlin.
Zelena oaza
Celje se ponaša z urejenim mestnim gozdom, v katerem je okoli štirinajst kilometrov opremljenih sprehajalnih poti in je največja urejena javna zelena površina v Celju. Posebno zanimiva je drevesna hiša. Do nje lahko pridemo po poti, ki vodi od Meškovega studenca na Partizanski cesti, ali po kakšni drugi v mestnem gozdu nad mestnim parkom. Vse so dobro označene. Od tega meseca pripravljajo v drevesni hiši tudi butična doživetja, in sicer jogo v objemu krošenj. Celotno doživetje stane za eno osebo 126 evrov.
Ob vodi
Šmartinsko jezero je iz središča mesta oddaljeno okoli sedem kilometrov. Umetno jezero s 113 hektari vodne površine je zelo priljubljeno rekreacijsko območje. Do njega vodi urejena sprehajalna in kolesarska pot, mogoča je izposoja različnih plovil, na obrežju pa je še nekaj kilometrov sprehajalnih poti ter igrala za otroke. Jezero je zelo priljubljeno tudi pri ribičih.
Komentarji