Čezmeren hrup iz gostinskih lokalov in vrtov, vključno s preglasnim predvajanjem glasbe, glasni nastopi uličnih umetnikov ter peripetije pri zasedanju privlačnih lokacij na javnih površinah za gostince in peko kostanja so odgovorne na mestni občini vodili v spremembo odloka o posebni uporabi javnih površin.
Najemnike javnih površin za postavitev kioskov, gostinskih vrtov, ki niso povezani z obstoječimi gostinskimi obrati (kot je denimo lokal na Tromostovju), in hišic za prodajo kostanja bo občina po spremenjenem odloku iskala na javnih dražbah in ne več z javnim zbiranjem ponudb. O tem odloku bodo mestni svetniki po hitrem postopku odločali na septembrski seji. Na občini ocenjujejo, da se bodo tako povečali prihodki, saj bodo izbrali le najugodnejše ponudnike.
Izklicne cene za uporabnino, ki so predvidene v isti višini kot zdaj veljavne takse, se bodo na dražbi predvidoma zvišale. Izklicna cena za gostinski vrt, za omenjen lokal pri Tromostovju, ostaja 120.000 evrov na leto. Na vseh drugih lokacijah so izklicne vrednosti uporabnine določene glede na sezono in lokacijo, znašajo pa od četrt evra do 0,72 evra za kvadratni meter na dan. Ob tem je treba opozoriti, da bo spremenjen odlok začel veljati 15. dan po objavi v uradnem listu, postopki za izdajo dovoljenj, ki se bodo začeli pred tem, pa se bodo nadaljevali po trenutno veljavnem odloku. Prav razpis za štiriletno oddajo prostora najemniku lokala na Tromostovju je bil julija končan.
V MOL pričakujejo, da bodo na dražbi za dovoljenje za uporabo prostora na Tromostovju dobili več od sedanjih 120.000 evrov na leto. FOTO: Blaž Samec/Delo
Ker so pri razpisih za oddajo javnih površin za postavitev hišic za prodajo kostanja ponudniki v minulih letih prejeli enako točk, so na magistratu razdelili lokacije kar z žrebom. Zdaj namesto javnega zbiranja ponudb na občini predlagajo javno dražbo, na kateri bo na več dražiteljih izbran najugodnejši ponudnik. Hišice za prodajo kostanja bodo tudi po novem za celotno območje Ljubljane enotne. Izklicna cena za hišico na najbolj zaželenih lokacijah na Prešernovem trgu ostaja 9000 evrov na sezono oziroma toliko, kolikor je do zdaj znašala taksa. Se bo pa tej elitni lokaciji pri enaki izklicni ceni pridružilo Cankarjevo nabrežje. Za ostale hišice za prodajo kostanja na območjih za pešce v ožjem mestnem središču izklicna cena znaša 7000 evrov na sezono, kar je še enkrat več od dosedanje takse, v drugih delih ožjega mestnega središča ostaja 1500 evrov, na ostalih območjih pa 500 evrov na sezono.
Dražba je predvidena tudi za lokacije za prodajo kostanja. FOTO: Tomi Lombar/Delo
V nedeljo nastopi od 10. do 14. ure
Saksofonist s pojočim psom se bo očitno moral umakniti tako z Mestnega trga kot z bližnje Stritarjeve ulice. Predlagan odlok namreč poleg časovne omejitve uličnih nastopov, precej omejenega urnika (ob nedeljah in praznikih denimo samo od 10. do 14. ure) in prepovedi ozvočenja natančno določa mikrolokacije, kjer bodo nastopi dovoljeni. Prekrškarji bodo oglobljeni s 150 evri, pravne osebe in samostojni podjetniki s tisočakom, njihova odgovorna oseba pa še s 500 evri globe.
Harmonikar na Tromostovju je marsikomu trn v peti. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Do dveurni nastopi na eni lokaciji bodo po novem dovoljeni na 19 lokacijah: na ploščadi pri Figovcu, v Parku slovenske reformacije blizu otroškega igrišča ob Župančičevi, sredi Miklošičevega parka, ob fontani na steni frančiškanske cerkve na Nazorjevi ulici, v podhodu pod Bleiweisovo med Tivolijem in Moderno galerijo, v parku Zvezda pri izhodu iz Plečnikovega podhoda pri Emoncu, na vrhu Dvornega trga ob Gosposki, na Šuštarskem mostu, na Bregu pri Hribarjevem spomeniku, Gornjem trgu pri vodnjaku, Gallusovem nabrežju pri Šentjakobskem mostu, na Hradeckega mostu, na Špici na vrhu ob Prijateljevi, na Trgu francoske revolucije pri Napoleonovem spomeniku, na Trubarjevi v križišču z Malo ulico, na Mesarskem mostu, na Prekmurskem trgu pri Šempetrskem mostu, na Čopovi ulici pri maketi Ljubljane ter na Prešernovem trgu pri ograji med vzhodnim in srednjim mostom Tromostovja.
Komentarji