Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Vizualna umetnost

Vstop prost za Adolfa Mljača

Celjski in gostujoči umetniki se bodo na festivalu Vstop prost poklonili preminulemu umetniku
Adolf Mljač, eno njegovih zadnjih pojavljanj v javnosti je bilo maja 2017 v Likovnem salonu Celje. Foto: Brane Piano/DELOFoto
Adolf Mljač, eno njegovih zadnjih pojavljanj v javnosti je bilo maja 2017 v Likovnem salonu Celje. Foto: Brane Piano/DELOFoto
19. 6. 2018 | 14:10
19. 6. 2018 | 14:24
3:25
Celje – Predsednica Društva likovnih umetnikov Celje Andreja Džakušič se je z umetniško intervencijo poklonila slikarju Adolfu Mljaču, ki ga letos prvič ne bo na festivalu Vstop prost v starem mestnem jedru Celja in v celjskem Mestnem parku. Lani je preminil. Džakušičeva je v spomin na Mljača, ki se je zanimal tudi za čebelarstvo in za čebele, ki so svojčas naseljevale drevo vrste pavlovnija ob Slovenskem ljudskem gledališču Celje, tam postavila zvočno instalacijo z brenčanjem čebel. »Zdaj so se čebele vrnile,« pravi.
 
Letošnji festival bo že 19. izvedba urbanih umetniških akcij, intervencij, performansov in instalacij v celjskem mestnem jedru. Na njem vsakič sodelujejo umetniki različnih generacij in različnih zvrsti, namen festivala pa ostaja en sam: iz galerij umetnost postaviti na celjske ulice in trge in jo tako približati javnosti.
 
Adolfa Mljača letos prvič ne bo zraven. Simon Macuh se spominja njegove lanske udeležbe: »Bil je že šibak in je rekel, da ne bo sodeloval. Potem pa je ves čas sedel v Likovnem salonu, kjer smo umetniki imeli zbirališče. Njegova figura, njegova prisotnost je bil njegov zadnji univerzalni performans.«
 
Festival Vstop prost pod letošnjim naslovom Trans-for-MA-tor bo v četrtek in petek, 21. in 22. junija. Kot rečeno je posvečen Mljaču. Boris Oblišar bo kot posvetilo Mljaču iskal kontemplativne zvoke, glas in tišino v zvočnem performansu TU-TAM. Željo Opačak bo obnovil potovanje od Osijeka do Celja, ki sta ga nekoč doživela z Mljačem. Andraž in Franc Purg bosta umetniku postavila spominsko instalacijo, Simon Macuh in Holland pa bosta z asociacijo na umetnikove slike med festivalom predvajala »kvantne« filme. Z vizualno-literarno transkripcijo srečanj z Mlajčem se ga bo spomnil Bori Zupančič. Estela Žutić in Gilles Duviver bosta izvedla dvodelni performans o prečkanju in prekoračenju. Minljivost kot spreminjanje prostora v času bosta v performansu opazovali Andreja Džakušič in Keiko Miyazaki (AnKo). Na dojemanje vsakdanjega in samoumevnega bo meščane opozarjal gostujoči umetnik Danilo Milovanović s svojimi umetniškimi vidnimi posegi v mestu. OR poiesis bo raziskovala prebujanje intimnih svetov skozi kontemplacijo zvoka v intervenciji Zdrs v tolmun. Pod mentorstvom Franca Purga pa bodo svoje potenciale predstavili mladi umetniki z dveh celjskih gimnazij.
 
Letošnje umetniške akcije in performansi bodo nadaljevanje iskanja sožitja narave in človeka v mestu, ki je obremenjeno s preteklim in sodobnim onesnaženjem. »Letošnji festival bodo začrtali posluh za čutne dražljaje iz okolja, njihovi prevodi in preobrazba notranjih svetov v vidno in slišno formo. Umetniške manifestacije bodo usmerjene v raziskovanje zvoka, s svojo performativno potezo bodo kontemplativno skušale zaobjeti spomin kot vzporedno entiteto naše sedanjosti,« program povzema Andreja Džakušič.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine