Neomejen dostop | že od 9,99€
GEN energija in Elektro Ljubljana sta s poravnavo dosegla dogovor, da bo Gen energija prevzela četrtinski delež v Gen-EL. Poravnava pa je vredna 17,8 milijona evrov. To pomeni, da bo Gen energija prevzela celoten vpliv v trgovcu z energenti Gen-I.
»Družbi Elektro Ljubljana in GEN energija sta sklenili poravnavo, s katero sporazumno in v obojestransko korist razrešujeta vsa odprta sporna medsebojna razmerja, vezana na poslovni delež družbe Elektro Ljubljana v družbi Gen-EL,« so sporočili iz ljubljanskega elektrodistributerja.
Sporazumna poravnava bo osnova za vpis družbe GEN energija kot imetnika dosedanjega 25-odstotnega deleža Elektra Ljubljana na deležu v družbi Gen-EL, so dodali: »Družbi sta se s poravnavo zavezali, da bosta z umikom zaključili vse odprte sodne postopke, vezane na navedeni poslovni delež v družbi Gen-EL. Dosežen je bil dogovor za poravnavo pri vrednosti 17,8 milijona evrov. S poravnavo v obojestransko korist se družbi še izdatneje osredotočata na njuno temeljno poslanstvo in osnovne dejavnosti kot gradnike uspešne izvedbe zelenega prehoda slovenskega elektroenergetskega sistema.«
Spomnimo, leta 2021 se je v času prejšnje vlade vnel boj za nadzor nad družbo Gen-I, ki jo je tedaj vodil sedanji premier Robert Golob. Pot do vpliva v Gen-I pa je vodila prek Elektra Ljubljana, kjer je bil predsednik uprave Andrej Ribič. Ko se je Golob podal na politično pot, je bil Ribič pomemben človek v predvolilni kampanji Gibanja Svobode, zdaj pa je član uprave Darsa.
Elektro Ljubljana je namreč četrtinski lastnik podjetja Gen-EL, ki je polovični lastnik Gen-I. V Slovenskem državnem holdingu so takrat pritiskali na Ribiča, da družbi Gen energija ta delež proda. Gen energija je prav tako četrtinska lastnica Gen-EL, preostali polovični delež pa ima Gen-I.
Gen energija je namreč izkoristila pravico, da odkupi poslovni delež Elektra Ljubljana v Gen-EL (tako imenovana call-opcija) ter distributerju tudi nakazala 12 milijonov evrov. Na to je Elektro vložil pritožbo in denar vrnil plačniku. V Elektru so namreč na podlagi pravnega mnenja ocenili, da pogoji za uveljavitev nakupne opcije niso izpolnjeni. Ob tem je bil Ribič prepričan, da je 12-milijonska kupnina prenizka.
V sodnem postopku je ljubljansko višje sodišče ugotovilo, da pogoji za uveljavljanje predkupne pravice niso bili izpolnjeni in je delež v Gen-EL vrnilo Elektru Ljubljana.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji