Da bi tisti vrhunski športniki, ki tekmujejo jeseni in pozimi, lahko želi uspehe med sezono, morajo poleti, ko se večini ljudi umiri delovni ritem in se odpravijo na dopust, opraviti garaško kondicijsko pripravo. Poletje je zanje vse prej kot čas sprostitve. Kaj to pomeni, dobro ve športni trener Mitja Bračič, ki v svojem podjetju Global Sports Clinic skrbi za treninge številnih vrhunskih tekmovalcev.
Lani je denimo za evropsko prvenstvo pripravljal košarkarsko reprezentanco, ki se je nato ovenčala z naslovom, štiri leta je sodeloval z zvezdnikom Goranom Dragićem, že dolgo bedi nad alpskim smučarjem Žanom Kranjcem, nekoč je delal z judoisti, atleti, tekvondoisti, deskarji na snegu, rokometaši in nogometaši doma in v tujini.
V preteklosti je delal le z vrhunskimi športniki, danes je takšnih strank le še 40 odstotkov, preostali so predstavniki širše javnosti. Na fotografiji s smučarskimi skakalcih. FOTO: Leon Vidic/Delo
Med smučarskimi skakalci
Ko smo ga obiskali v »pisarni«, v kleti ljubljanskega hotela Austria Trend, je med vsemi napravami za fitnes, utežmi, raznobarvnimi žogami in blazinami ter drugimi pripomočki za izvajanje treninga usmerjal šest smučarskih skakalcev, med njimi so bili Robert Kranjec in Jurij Tepeš ter povratniki po poškodbah. »Drži, poletje je najbolj delovno obdobje. V zadnjih petnajstih letih dopustujem jeseni,« je dejal Bračič, ki poleg trenerske priprave in diagnostike v svoji kliniki, kot ji pravi, strankam ponuja še fizioterapijo in kinezioterapijo. V zgodbo je vključenih deset ljudi.
Preden je začel samostojni projekt, je bil na inštitutu za šport na fakulteti za šport mladi raziskovalec, zatem se je zaposlil na zavodu za varstvo pri delu. Ker so ga pri idejah in projektih omejevali, je dal odpoved in se lotil lastne podjetniške zgodbe. Zdaj peto leto postavlja model, kako pomagati tistim po poškodbah, naj bodo vrhunski športniki ali ne. Tudi sam ima to izkušnjo, kot nekdanji atlet je tekmovalno pot končal zaradi poškodbe. »V Sloveniji je športnik, ki se poškoduje, na stranskem tiru. Tudi meni ni nihče pomagal, ni bilo sredstev, da bi šel na operacijo. Ogromno športnikov ostane samih. Mi smo tu, da jim pomagamo,« je poudaril.
Brez lažnega upanja
Samostojnega poglavja se ni ustrašil, vanj močno verjame od prvega dne. »V sodelovanju s podjetji iz Nemčije, Španije, Avstrije in Švice razvijamo nove modele treninga in zdravljenja poškodb. Posel se nam odpira tudi v Rusiji,« je razkril sogovornik, ki je lani sodeloval z ruskimi nogometaši in švicarskimi odbojkarji. Sodelovanje z Olimpijskim komitejem Slovenije in panožnimi zvezami je opustil, saj je financ iz tega naslova vse manj, zato iščejo tudi projekte zunaj slovenskih meja. Takšnih je petina, v prihodnosti bi radi odstotek dvignili na petdeset. Nekoč je Bračič delal le z vrhunskimi športniki, danes je takšnih strank le še 40 odstotkov, preostali so predstavniki širše javnosti.
Lani je za evropsko prvenstvo pripravljal košarkarsko reprezentanco, ki se je nato ovenčala z naslovom, štiri leta je sodeloval z zvezdnikom Goranom Dragićem ... FOTO: Leon Vidic/Delo
»Prvi stik s stranko je pogovor, ogled zdravstvene dokumentacije in diagnostika, pri kateri uporabljamo nove naprave in meritve, ki jih drugi v Sloveniji še ne izvajajo. Vsakemu povemo, v kakšnem stanju je in koliko časa naj bi zdravljenje trajalo, ne zavajamo, da bo jutri vse v redu, tudi lažnega upanja ne dajemo,« je opozoril 41-letni sogovornik in dodal, da stranko po poškodbi obravnavajo fizioterapevt, kineziolog in on, ki ji sproti – glede na napredek – prilagaja program.
Licence v nekaj dneh
Moti ga, da je na področju športnega trenerstva in zdravljenja poškodb prišlo do posploševanja. »Pojavile so se tuje licence, ki jih lahko opraviš v nekaj dneh. Ne, zdravljenje poškodb ni tako preprosto. Študiral sem enajst let, s sodelavci se ves čas izobražujemo, včasih se tudi kritično vprašamo, ali smo pri nekaterih izredno zahtevnih poškodbah sposobni rešiti zadevo. K nam se zatečejo tudi tisti, ki imajo za sabo leta neuspešnega zdravljenja. Najboljšo pomoč je treba najti na začetku, kajti ko se enkrat zaplete, je stvari zelo težko popravljati. Pogosto pokličem mentorje v tujino, debatiramo, naredimo program. Ne predstavljam pa si, kako nekdo z licenco, za katero je porabil nekaj dni, lahko pomaga tistim, ki se vračajo po poškodbah,« je razmišljal Bračič, ki je doktoriral iz kineziologije na fakulteti za šport, in dodal, da so na žalost pogosto na trgu zelo uspešni tisti z dobrim marketingom.
Stranke pridejo po poškodbah. Poleg trenerske priprave in diagnostike Bračič s svojo ekipo strankam ponuja še fizioterapijo in kinezioterapijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
»Škodo povzročajo tudi zavarovalnice, v svoji ponudbi med drugim prodajajo zdravstvena zavarovanja na klinikah, ki parcialno rešujejo težave. Izvedba ni tako preprosta, kot je videti marketinško. Potrebna je ekipa dobrih strokovnjakov, ki delajo skupaj, te ponudbe pa postrežejo z nepovezanimi zunanjimi viri,« je bil kritičen.
Pravi, da je zanj in njegovo Global Sports Clinic poseben izziv stranka, ki je poiskala pomoč že na različnih naslovih, a ji nikjer niso mogli povsem pomagati. »Vsaj en teden se ukvarjamo z njo, naredimo diagnostiko in poskušamo najti program, po katerem se bo otresla bolečin. Če ji vrnemo voljo do terapij, vadbe, normalnega načina življenja in jo povlečemo iz depresije, je to za nas največja potrditev,« je opisal, kaj zanj pomeni uspeh.
Komentarji