Čevapčiči v zameno za glas stranki SDS

Lastnik gostišča, sicer polepljenega s plakati SDS, pa meni, da ne dela nič nezakonitega.

Objavljeno
30. november 2011 19.03
Posodobljeno
30. november 2011 19.07
Urban Červek
, Miha Rubin, Maribor
Urban Červek
, Miha Rubin, Maribor

Maribor – Govorice, da v znanem gostišču Belna v Šentilju obiskovalcem v zameno za glas na predčasnih volitvah ponujajo brezplačni obrok, so prišle tudi do policije in inšpektorata. Lastnik gostišča, sicer polepljenega s plakati SDS, pa meni, da ne dela nič nezakonitega.

»To so klevete. Po naših zakonih so predčasne volitve dovoljene. Zato ne delam nič nezakonitega. A nič ne bo narobe, če bo Šentilj rekorder po številu glasov na predčasnih volitvah,« je po telefonu za Delo povedal lastnik gostišča Bojan Belna. Na vprašanje, ali je sam kaj prispeval k tako visoki udeležbi, je odgovoril, da ima le en glas. »Če 500 ali 1000 ljudi misli enako kot jaz, pa toliko bolje,« je še povedal Belna.

Po pričanju očividcev je kandidat SDS Marjan Pojbič v torek dopoldne dejansko prišel na volišče v občini Pesnica z večjo skupino volivcev, ki so imeli organiziran prevoz, in se celo pritožil čez delo volilne komisije, češ da je njihovo delo prepočasno in neorganizirano. Na volišču v Pesnici so povedali, da se je v torek zjutraj z večjim kombijem pripeljalo na volišče osem Šentiljčanov, vendar jih tega, zakaj so se pripeljali skupaj, niso spraševali.

Informacije o tem, da v režiji SDS v gostišču Belna v Šentilju ljudje dobijo malico (menda čevapčiče ali pasulj in pijačo), nato pa jih s kombijem ali celo avtobusom odpeljejo na predčasne volitve, ima tudi policija. Tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave Bartolo Lampret je za Delo povedal, da so glede tega prejeli anonimno prijavo na policijski postaji v Šentilju. A po proučitvi prijave policija v obtožbah ni našla znakov kaznivega dejanja, je povedal Lampret.

Na inšpektoratu za notranje zadeve so povedali, da so prijavo o nepravilnostih v Šentilju prejeli, a so jo odstopili policiji, saj inšpektorat ni pristojen za ukrepanje v primerih, opredeljenih v kazenskem zakoniku. »Z zadevo se ukvarja mariborska policijska uprava, ki je po naših informacijah opravila ogled na terenu,« je povedala tiskovna predstavnica ministrstva za notranje zadeve Vesna Mitrić.

Kaj pravi kazenski zakonik?

Glede volilne pravice in volitev kazenski zakonik opredeljuje več kaznivih dejanj; med drugim v 151. členu kršitev proste odločitve volivcev. »Kdor koga s silo, resno grožnjo, podkupovanjem, preslepitvijo ali na drug nedovoljen način prisili ali nanj vpliva, da pri volitvah ali glasovanju glasuje ali ne glasuje ali da ne glasuje veljavno ali da glasuje za ali proti določenemu predlogu, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta,« določa ta člen.

Pri tem kazenski zakonik v 157. členu pozna še kaznivo dejanje sprejemanja podkupnine pri volitvah. »Kdor zato, da pri volitvah ali glasovanju ne glasuje ali da glasuje za določen predlog ali proti njemu ali da ne glasuje veljavno, zahteva ali sprejme nagrado, darilo ali kakšno drugo premoženjsko ali nepremoženjsko korist zase ali za koga drugega, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta,« pravi ta člen.