Pouk poteka običajno, a ponekod vseeno poostrili varnost

Da bi izboljšal komunikacijo med policijo in šolami, se bo minister Boštjan Poklukar prihodnji teden sestal s kolegom za izobraževanje Darjem Feldo.
Fotografija: Boštjan Poklukar FOTO: Blaž Samec/Delo
Odpri galerijo
Boštjan Poklukar FOTO: Blaž Samec/Delo

Pouk na šolah poteka kot običajno, danes zatrjujejo ravnatelji več osnovnih šol. Na nekaterih šolah so zaradi nedavne grožnje z nasiljem okrepili varovanje. Poleg tega so se učitelji z učenci pogovarjali o aktualnem dogajanju in morebitnih strahovih. Na nekaterih šolah je predvidoma zaradi grožnje nekoliko manj učencev kot običajno.

Ravnateljica Osnovne šole Tabor I Maribor Martina Rajšp je za STA dejala, da je na njihovi šoli, ki jo obiskuje okoli 600 učencev, nekoliko manj otrok kot običajno. Ocenila je, da manjka približno tretjina učencev. Odsotnost nekaterih otrok je bila napovedana zaradi muslimanskega praznika, nekaj otrok pa po oceni ravnateljice verjetno manjka zaradi objav o grožnji z nasiljem na eni od osnovnih šol v zadnjih dneh.

S starši v šolo. FOTO: Jure Eržen/Delo
S starši v šolo. FOTO: Jure Eržen/Delo

Martina Rajšp je še dejala, da delo na šoli poteka normalno in v okviru načrtovanih dejavnosti, so se pa učitelji z otroki dodatno pogovarjali o dogajanju, strahovih in počutju, prav tako so s tem povezane teme znova obravnavali v kolektivu. »Je pa v šoli vzdušje ta trenutek zelo dobro, zelo pozitivno,« je STA povedala ravnateljica, ki je s pomočnico dopoldne obiskala vse učilnice.

Ravnateljica Osnovne šole Lava v Celju Marijana Kolenko je dejala, da so z učitelji dogovorjeni, da pouk izvajajo kot običajno, so pa bolj pozorni na počutje otrok. »Menim, da dobro in umirjeno kljubujemo vzdušju v okolju. Šolo imamo vedno zaklenjeno, informatorka pa skrbi za vstope v šolo. Prav tako smo okrepili dežurstvo učiteljev. Pouk normalno teče tudi v učilnici na prostem. Starše smo pomirili in sem zelo vesela, da nam zaupajo in so otroci v šoli. Želim, da tako tudi ostane,« je dejala Kolenkova. »Ugotavljam, da učenci krasno delajo in se sproščeno učijo,« je še dodala.

Tudi pouk na Prvi osnovni šoli Slovenj Gradec poteka normalno, so pa izvedli dodatne razredne ure, na katerih so se pogovarjali o občutkih glede dogajanja in objav v medijih, je za STA povedala ravnateljica šole Lidija Konečnik Mravljak. Varnostni ukrepi na šoli so danes enaki kot vse ostale dni, kar pomeni, da imajo vhode v šolo zaklenjene, so pa v teh dneh na dogajanje na šoli nekoliko bolj pozorni.

Mravljakova je še pojasnila, da so učitelji otrokom ponovno povedali, da lahko vedno poiščejo pomoč pri zaposlenih na šoli ter da je šola varno okolje, da se morajo v šoli tako tudi počutiti in da bodo učitelji za to poskrbeli. »To so vse vsebine, s katerimi se na razrednih urah vseskozi pogovarjamo,« je dodala.

Tudi na Osnovni šoli Drska v Novem mestu po besedah v. d. ravnatelja Davida Imperla pouk poteka po ustaljenem urniku, je pa čutiti, da je dogajanje, povezano z grožnjami, pri otrocih in zaposlenih pustilo določene posledice, je povedal za STA. Kar nekaj staršev je sporočilo, da njihovih otrok danes ne bo v šolo. »Pri tem kot razlog navajajo predvsem varnostne pomisleke ter izražajo željo po zagotovitvi varnostnika oziroma nekega dodatnega stalnega varovanja, kjer pa smo kot šola zelo omejeni in odvisni predvsem od ustanovitelja oziroma občine ali države,« je povedal Imperl.

Šolska pot. FOTO: Jure Eržen/Delo
Šolska pot. FOTO: Jure Eržen/Delo

Na Osnovni šoli Drska so za povečanje varnosti zagotovili več dežurstev, poleg tega bolj spremljajo dogajanje v okolici šole in na šolskih igriščih. Imperl je še dejal, da je navzočnost v okolici šole okrepila tudi policija.

Ravnateljica Osnovne šole Koper Ingrid Poropat je za STA dejala, da zaradi grožnje na spletu niso sprejeli dodatnih ukrepov. Kot je pojasnila, so že od začetka šolskega leta šolska vrata zaklenjena, za vstop je treba zaprositi prek domofona, policisti pa opravljajo redne obhode.

Osnovna šola Antona Ukmarja Koper je na spletni strani objavila sporočilo, v katerem so poudarili, da so učenci v šoli varni. Pojasnili so, da za varnost poleg dežurnih učiteljev skrbijo dodatni informatorji, na šoli je varnostnik, policija pa redno patruljira v okolišu.

Dodali so, da so učitelji in drugi zaposleni ponovili varnostne protokole, ki so jim jih že lani predstavili policisti. Sicer pa so že pred tem izvajali številne dejavnosti za preprečevanje nasilja. Kot je še zapisal ravnatelj šole Andrej Mlinar, je treba otrokom dati možnost, da se o nasilju pogovarjajo, vendar pri tem ne velja povzročati nepotrebnega preplaha in stisk.

Minister Poklukar želi boljšo komunikacijo s šolniki

Na temo groženj o nasilju na šolah se bo notranji minister Boštjan Poklukar prihodnji  teden sestal z ministrom za izobraževanje Darjem Feldo, je napovedal med razpravo na odboru DZ za notranje zadeve. Želi namreč izboljšati komunikacijo med policijo in šolami, da se zagotovi varnost na tem področju.

image_alt
Pogovorimo se o spodobnosti, da ne bo jutri prav naš sonček grozil z napadom

Poklukar je po kritikah predstavnikov državnega sveta in opozicije na matičnem odboru DZ, da si ravnatelji s takšnim pismom, kot so ga prejeli od policije, ne morejo pomagati, napovedal ukrepe na tem področju.

Državni sekretarki na notranjem ministrstvu Helgi Dobrin je v torek dal navodilo, naj na to temo stopi v stik s kolegico na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. Kritike je zavrnil z besedami, da »smo po bitki vsi generali«, policija pa po streljanju v šolah v Beogradu, Pragi in na Finskem deluje v spremenjenem kontekstu. Obvestilo ravnateljem in odziv policije se mu zdita primerna.

Se pa strinja, da je treba komunikacijske protokole nekoliko izboljšati, da se ne bo ob vsaki grožnji pred šole postavljalo varnostnikov in po nepotrebnem vznemirjalo javnosti.

Direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič je pojasnil, da policija težko postavi enotni vzorec, kaj naj sporoča, saj imajo šole v lokalnih skupnostih različno senzibilnost do varnost in živijo drugačno varnostno kulturo. Predvideva, da torkova grožnja ne bo edini primer, vendar policijski sistem vsako grožnjo obravnava resno, tudi če je podana v virtualnem svetu.

Meni pa, da policija in ostale institucije potrebujejo večje pravne podlage za ustrezno ukrepanje. Z zakonom namreč »niso predvidene takšne okoliščine, ki se lahko pojavljajo nekje na spletu,« je bil jasen Petrič.

Poslanec SDS Žan Mahnič se je strinjal s Poklukarjem, da je po bitki lahko biti general, saj meni, da v takšnem primeru noben ukrep ni pretiran. Kritiziral pa je izjavo policije, da v primeru grožnje na spletu niso zaznali kaznivega dejanja, saj da je sprožila »preplah po vsej državi«.

Spomnil je na primer iz Krope, ko je posameznik na črnem trgu naročil orožje iz ZDA, takrat je po njegovih besedah policijsko preiskavo ovirala državna tožilka, ker naj ne bi šlo za kaznivo dejanje.

Med šolniki, starši in učenci je sicer ta teden završalo po obvestilu policije, da so zaradi spletne objave z grožnjo napada šole pozvali k previdnostnim ukrepom. Šole so uvedle različne ukrepe, ministrstvo jim je na pomoč priskočilo z nasveti. Policija je povečala prisotnost okoli šol.

Na odboru za notranje zadeve sicer razpravljajo o resoluciji o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje od 2024 do 2028.

Preberite še:

Komentarji: