Zlati poseg

Ustavo bomo »pozlatili«, da državi vrnemo zapravljeni ugled.

Objavljeno
10. april 2012 22.27
Zoran Potič, notranja politika
Zoran Potič, notranja politika

Zlato fiskalno pravilo za zlate čase, a pred tem bo treba temeljito zategniti pasove. To je soglasno sporočilo politične elite, ki je bila pred kratkim izvoljena v zakonodajno in izvršilno vejo oblasti. Prvaki parlamentarnih strank so se danes v ponesrečeno izbranem kraju Vili Podrožnik – ki s skromnostjo in varčevanjem nima veliko skupnega – strinjali, da je treba fiskalna pravila zapisati v ustavo, da bi na najvišji ravni ponotranjili gospodinjsko pravilo, da lahko porabiš le toliko, kolikor ustvariš.

Retorika politikov se v dobrem letu ni bistveno spremenila. Pred lanskimi referendumi smo poslušali litanije o pomembnosti ukrepanja in slabih sporočilih tujini, še posebno bonitetnim hišam in mednarodnim finančnim institucijam. Po dobrem letu dni smo pri identični retoriki, le s to razliko, da jo izgovarjajo politiki, ki na lanske argumente niso veliko dali. Ustavo bomo zdaj na hitro »pozlatili«, da državi vrnemo ugled, ki smo si ga zapravili v preteklih letih, ker ne del politike, ne sindikati, ne širša javnost niso bili sposobni zaznati potrebe po precej manj bolečih spremembah.

Redkokdaj po letu 1990 se je zgodilo, da je politika soglasno omogočila spremembo ustave, kar bo verjetno povzročilo omejitev referendumskega odločanja o pokojninski reformi in tudi vladnem varčevalnem paketu. Politika si bo prikrojila pravila, da bi lažje vladala in se izognila nadležnim družbenim skupinam.

Čeprav se zdi, da je zlato pravilo v tem trenutku lahko celo korak v pravo smer – kar na evropski ravni ni zaveza, ampak zgolj priporočilo –, se ne moremo znebiti slabega občutka, ki ga za seboj pušča »zlati poseg«: V katero ustavno kategorijo bomo prihodnjič posegli, ko se bomo znašli pred težavo?