Metamorfoza

Ustanovitev Modre zavarovalnice pa po dolgih letih neuspelih poskusov prinaša tudi preoblikovanje Kada.

Objavljeno
20. september 2011 21.00
Posodobljeno
20. september 2011 21.00
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Agencija za zavarovalni nadzor je prejšnji teden Kapitalski družbi (Kad) izdala vsa štiri potrebna dovoljenja za ustanovitev nove zavarovalnice. Formalnih ovir za zagon nove zavarovalne družbe, ki bo predvidoma začela delovati oktobra, tako ni več. Ustanovitev Modre zavarovalnice pa po dolgih letih neuspelih poskusov prinaša tudi preoblikovanje Kada.

Kadova preobrazba ni le lepotni popravek ali politična kaprica dosedanje vladajoče garniture. Na nujnost preoblikovanja Kada so zaradi navzkrižja interesov dejavnosti, ki jih družba opravlja, v zadnjem desetletju opozarjala vsa vodstva družbe, ne glede na politični predznak. Kad je namreč doslej po eni strani s svojim osnovnim premoženjem zagotavljal vplačila v pokojninsko blagajno, po drugi pa s temi istimi naložbami jamčil za donose svojih pokojninskih skladov. Po preoblikovanju tega konflikta ne bo več, saj bo zavarovalnica, ki bo upravljala Kadove pokojninske sklade, samostojna pravna oseba z lastnim kapitalom.

Predlagani modeli preoblikovanja Kada so bili v preteklih letih različni. Pri sprejetem se je ves čas postavljalo predvsem vprašanje, ali na trgu poleg obstoječih res potrebujemo še eno državno zavarovalnico. Še zlasti zato, ker je nova družba že predvidela širitev dejavnosti na življenjska zavarovanja. Med snovanjem modela Kadove metamorfoze so se pojavljale tudi ideje in celo pritiski sedanjih upravljavcev za prenos upravljanja pokojninskih skladov v njihove roke oziroma za ustanovitev pokojninske družbe namesto zavarovalnice.

Na Kadu nad takšnimi rešitvami niso bili navdušeni, še posebno pa je kakršni koli privatizaciji nasprotoval pretežni del sindikatov javnega sektorja. Dosegli so celo uveljavitev varovalke, da mora zavarovalnica, dokler upravlja sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja javnih uslužbencev, ostati strateška naložba v večinski državni lasti. Kljub temu zakon pušča odprto tudi možnost prodaje delnic zavarovalnice; o tem bo na dolgi rok najbrž smiselno razmišljati.

Ali lahko v samo preobrazbo Kada in postopke, povezane z Modro zavarovalnico, kakor koli poseže Komisija za preprečevanje korupcije, bo verjetno bolj znano, ko bo komisija razkrila, kaj pravzaprav sploh preverja in kaj je ugotovila.

Vodenje Modre zavarovalnice bo prevzel sedanji prvi mož Kada Borut Jamnik, ki se tako umika iz uprave Kada kot nadzornega sveta naše največje zavarovalnice – Zavarovalnice Triglav. Kdo bo hotel v času politične negotovosti sesti na njegov vroči stol, še ni znano, verjetna pa se zdi možnost, da bo to kdo od sedanjih dveh članov uprave.

V osnovnem premoženju Kada bo tudi po preoblikovanju ostala več kot milijarda evrov naložb, po katerih bodo interesne skupine še naprej stegovale svoje lovke. Nedvomno bodo te naložbe tudi predmet nadaljnje razprave o upravljanju državnih kapitalskih deležev, strateškosti in razporeditve državnega kapitala kakor tudi novega preoblikovanja Kada. Tako koalicija in opozicija glede sedanjih upravljavcev in modela skrbništva nad državnim imetjem že snujeta nove temeljite zasuke. V katero smer bodo šli, bo odvisno predvsem od scenarija, ki se bo po včerajšnji odločitvi državnega zbora odvil v slovenski politični areni.