Je kriva zastrupljena oljna ogrščica?

Zaradi pomora pašnih čebel so čebelje družine doživele stres.

Objavljeno
28. april 2011 21.43
Posodobljeno
28. april 2011 21.43
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Murska Sobota - Prekmurski čebelarji, ki so tudi včeraj prijavili nove pomore čebel, od ministrstva za kmetijstvo in vseh strokovnih služb pričakujejo, da čim prej ugotovijo vzrok za morijo čebel in sprejmejo ukrepe za dolgoročno varno čebelarjenje.

Po besedah Stanka Kapuna, predsednika Čebelarske zveze društev Pomurja, je bilo do včeraj na Ravenskem, na obmejnem območju z Madžarsko in na obrobju Goričkega močno poškodovanih oziroma prizadetih kar 2480 čebeljih družin ali skoraj petnajst odstotkov vseh v Pomurju. Ali se bo pričakovanje čebelarjev, da bodo hitro razkriti eden ali morda več krivcev za pomor čebel, kar je seveda pogoj za hitro ukrepanje v prid dolgoročnemu varnemu in s tem tudi zdravemu čebelarjenju, tudi uresničilo, si nihče ne upa napovedati - čeprav je kmetijski minister Dejan Židan v to smer pognal vsa možna kolesja, tudi strokovno pomoč nemškega laboratorija.

»Po prvih rezultatih analiz mrtvic čebel, na katerih so našli sledi klotianidina, je to fitofarmacevtsko sredstvo krivo za njihov množični pomor. S klotianidinom je bilo razkuženo koruzno seme in nato nestrokovno posejano. Zaradi suše se je klotianidin s koruznega zrnja domnevno pomešal z zemeljskim prahom, ki ga je veter razpihal po poljih z oljno ogrščico, in jo zastrupil. Zato čebele, ki medijo na oljni ogrščici, množično umirajo. To je sum, ne pa trditev strokovnjakov po doslej opravljenih analizah mrtvic čebel. Kot kmetijski strokovnjak in tudi kot vodja oddelka kmetijske pospeševalne službe na regijskem kmetijsko-gozdarskem zavodu takšno možnost za zastrupitev in pomor čebel zavračam. V prahu, ki ga je veter s koruznih polj napihal na polja s posevki oljne ogrščice, koncentracija klotianidina nikakor ni mogla biti tolikšna, da bi povzročila pomor čebel. Končno je bilo v času njihovih prvih smrti v celotnem Pomurju posejane že 90 odstotkov koruze, kar pomeni, da bi morale čebele množično umirati tudi na desnem bregu Mure, torej v Prlekiji in na Štajerskem, ne pa samo na levem bregu Mure v Prekmurju,« je povedal Stanko Kapun.

Ker je zelo veliko čebel umrlo na obmejnem območju z Madžarsko, je mogoče, da so se čebele prekmurskih čebelarjev zastrupile tudi na madžarskih poljih z oljno ogrščico. Kapun tudi to možnost dopušča, saj na Madžarskem nimajo tako strogih meril za varovanje narave, kot jih imamo pri nas.

»To je moja domneva«

Kapun izvirni greh za množični pomor čebel išče drugod. Kot možnega krivca omenja oljno ogrščico, poškropljeno s škodljivim fitofarmacevtskim sredstvom. »To je moja domneva (Kapun je doktoriral s področja travinja, op. p.), dejstva morajo ugotoviti strokovne ustanove. Te morajo poleg analiz mrtvic čebel analizirati tudi cvetni prah in rastline oljne ogrščice,« je prepričan.

Zdaj je že dokončno jasno, da so čebelarji v Prekmurju utrpeli veliko škodo. Pravo katastrofo. V poškodovanih čebeljih družinah je umrlo kar 80 odstotkov pašnih čebel. »Te čebeljo družino preskrbujejo z vodo, cvetnim prahom in medičino. Zaradi pomora pašnih čebel so čebelje družine doživele stres. Zaradi stresa bodo čebele občutljivejše za različna obolenja. Posledice bodo dolgoročne, njihovo odpravljanje pa bo čebelarje tudi veliko stalo. Jasno je, da bo letošnji pridelek medu skromen. Čebelarji bodo ostali brez medu oljne ogrščice in tudi brez akacijevega medu. Akacija bo začela cveteti čez dva tedna. Do takrat se čebelje družine še ne bodo opomogle zaradi izgube pašnih čebel,« je pojasnil Stanko Kapun.