Skupina Viator&Vektor v prisilno poravnavo

Vseh terjatev upnikov je za nekaj več kot 218 milijonov evrov, terjatve bank pa presegajo polovico tega zneska.

Objavljeno
17. februar 2012 15.15
V Viator&Vektorju sodelovanja ne bi prekinili
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Ker je Skupina Viator & Vektor dopolnila predlog za začetek postopka prisilne poravnave, ki ga je pripravila 30. decembra lani, je Okrožno sodišče v Ljubljani sprejelo sklep o začetku prisilne poravnave. Imenovalo je tudi sedemčlanski upniški odbor in prisilnega upravitelja. To je Silvo Zorec. Rok za prijavo terjatev je 19. marec.

Prisilna poravnava Skupine Viator & Vektor, družbe za upravljanje podjetij, visi v zraku že od lanskega septembra, ko je šla v stečaj njena največja hčerinska družba Viator & Vektor Logistika. Uspeh prisilne poravnave bo odvisen od dogovora o reprogramu posojil, čeprav banke kot ločitvene upnice o prisilni poravnavi ne bodo glasovale. O njej bodo odločali navadni upniki, ki svojih terjatev nimajo zavarovanih.

Pri upoštevanju dejstva, da je skupno število upnikov, navedenih na seznamu terjatev, priloženem predlogu za začetek postopka prisilne poravnave, nekaj več kot 300, je okrožno sodišče določilo sedemčlanski upniški odbor. Za člane upniškega odbora je imenovalo upnike, ki imajo po seznamu terjatev najvišji skupni znesek terjatev do Skupine Viator & Vektor. V upniškem odboru so Republika Slovenija, ki jo zastopa državno pravobranilstvo, JP Energetika Ljubljana, Gradis Skupina G, KPMG, Petin, Porsche Leasing in Andman.

Skupina Viator & Vektor, katere večinski lastnik je prek družb Petin in Vektor glavni izvršni direktor oziroma predsednik upravnega odbora Zdanko Pavček, upnikom v načrtu finančnega prestrukturiranja ponuja 50-odstotno plačilo navadnih terjatev do konca poteka štirih let od dneva potrditve pravnomočnosti prisilne poravnave, kar pomeni 59,2 milijona evrov. Terjatve upnikov se v tem času ne bodo obrestovale. Prisilna poravnava ne učinkuje na prednostne terjatve, izločitvene pravice in zavarovane terjatve.

Obveznosti presegajo vrednost kapitala

V računovodskem poročilu za devet mesecev lani, ki je bilo danes objavljeno na spletni strani Ajpesa, revidiralo pa ga je podjetje za revidiranje KPMG, je zapisano, da je Skupina Viator & Vektor imela v omenjenem obračunskem obdobju 73,5 milijona evrov čiste poslovne izgube in dobrih 39 milijonov evrov prenesene poslovne izgube iz preteklih let, kar je skupaj 112,5 milijona evrov čiste poslovne izgube.

Dolgoročnih finančnih obveznosti do bank je 51,6 milijona evrov, kratkoročnih finančnih obveznosti do bank pa 81,1 milijona evrov. Več kot polovica tega zneska je kratkoročna obveznost do Gorenjske banke, 14,6 milijona evrov je obveznost do NLB, 9,3 milijona do Probanke, 4,7 milijona do Abanke Vipe itd. Dolgoročni in kratkoročni bančni krediti so zavarovani z nepremičninami ter delnicami in deleži. Zavarovani del posojil znaša 106,3 milijona evrov, nezavarovanih obveznosti do bank pa je 23,3 milijona evrov.

Poleg tega je še 5,7 milijona kratkoročnih finančnih obveznosti do družb v skupini in dobrih sedem milijonov evrov drugih kratkoročnih finančnih obveznosti. Za 8,6 milijona je tudi kratkoročnih poslovih obveznosti do dobaviteljev, do družb v skupini in drugih kratkoročnih poslovnih obveznosti. Skupaj vseh terjatev upnikov je bilo 30. septembra za dobrih 218 milijonov evrov. Na isti dan je bila vrednost sredstev 112,1 milijona evrov, vrednost obveznosti pa 154,5 milijona evrov, kar pomeni, da je vrednost kapitala negative v višini 42,4 milijona evrov.

Dodatno breme so poroštva

Opredmetenih osnovnih sredstev, predvsem zamljišč in zgradb, je bilo na dan 30. septembra lani za 50,2 milijona evrov, kar je predstavljalo 44,8-odstotni delež vseh sredstev družbe. Vsa zamljišča in stavbe so bile zastavljene za pridobitev posojil pri različnih bankah, tako da Skupina Viator & Vektor nima bremena prostih zemljišč in zgradb. Njene dolgoročne finančne naložbe, razen posojil, v višini 24,5 milijona evrov predstavljajo 21,9 odstotka vseh sredstev družbe. Gre predvsem za naložbe v delnice in deleže v družbah v Skupini Viator & Vektor v višini 23,3 milijona evrov. Vrednost teh delnic in deležev je bila v začetku lanskega leta 52,6 milijona evrov. Razlika je predvsem rezultat slabitve zaradi stečaja hčerinske družbe Viator & Vektor Logistika.

Revizijska hiša KPMG je v revizijskem poročilu opozorila na veliko prepletenost odnosov in veliko odvisnost med matično družbo Skupina Viator & Vektor in njenimi družbami, ki imajo prav tako velike likvidnostne težave, zaradi katerih sta od marca lani v stečaju Tovarna vozil Maribor, od septembra lani pa Viator & Vektor Logistika. Dodatno breme za Skupino Viator & Vektor so poroštva. Teh je bilo konec lanskega septembra za 63,4 milijona evrov. Poleg tega je oktobra lani zapadlo v plačilo dolgoročno sindicirano posojilo v višini 33,4 milijona evrov, ki ga Skupina Viator & Vektor ni mogla plačati, zaradi česar je posojilo postalo kratkoročno.

Poleg tega KPMG v revizijskem poročilu opozarja, da posli v zvezi z nakupom in prodajo delnic kranjske Save niso v celoti pojasnjeni. Ta naložba v višini 10,7 milijona evrov je v računovodskem poročilu Skupine Viator & Vektor izkazana kot slabitev.