Ime dneva: Mateja Dermastia

Vodja zasebnega zavoda CO Polimat, ki se ukvarja z raziskavami polimernih materialov in tehnologij.

Objavljeno
24. februar 2012 20.02
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Center odličnosti Polimerni materiali in tehnologije – CO Polimat povezuje slovenske raziskovalne zmogljivosti na tem področju. S svojimi 84 raziskovalci, od katerih je več kot polovica raziskovalk, predstavlja pomembno koncentracijo znanja v regionalnem in evropskem pogledu.

Zasebni zavod CO Polimat, ki ga v celoti financira država, vodi Mateja Dermastia. Začeli so pred dvema letom, ko se je konzorcij 22 partnerjev, izobraževalnih organizacij, raziskovalnih inštitutov in razvojno naravnanih podjetij, prijavil na razpis ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo za kompetenčne centre. Zagotovljenih imajo deset milijonov evrov za financiranje v obdobju 2010–2013. Financiranje na trgu po besedah direktorice v tem program ni predvideno. »Denar imamo na razpolago za izvedbo predvidenih razvojno-raziskovalnih projektov in aktivnosti, povezanih z razvojem. Zaradi teh bomo sposobni živeti tudi po letu 2013,« razlaga Dermastijeva. Ustanovitelji so namreč že sprejeli odločitev o tem, da bo center deloval tudi po končanem financiranju konec 2013.

Trenutno je center organiziran kot zavod in mora tak ostati še pet let po letu 2013. »Nimamo nikakršnega zagotovila, da bi bila po tem letu na voljo javna sredstva. Vemo pa, da Evropa pripravlja program Horizont 2020, ki je namenjen prav takim iniciativam, kakršna je naša,« pravi Dermastijeva. Že konec lanskega leta so začeli pripravljati programe projektov, s katerimi bodo kandidirali za razpise, o katerih predvidevajo, da bodo objavljeni leta 2014. »To pomeni, da bomo morali biti letos in prihodnje leto udeleženi pri vzpostavljanju mednarodnih konzorcijev,« še dodaja direktorica. Lani so že vzpostavili konzorcij z univerzami v Uppsali, Lundu, Barceloni in Grazu.

Dobro sodelovanje s tujino imajo vzpostavljeno tudi prek mednarodnega strokovnega sveta zavoda. Sodelujejo pa tudi z inovacijsko agencijo iz Berlina. Vzpostaviti želijo še stik z institucijami v ZDA (Boston in San Diego). »Ugotoviti moramo, kje bo za nas dolgoročno najboljši položaj. Smo relativno majhen center, ki je pomemben pri raziskavah polimernih materialov in tehnologij. Na tem področju lahko iščemo povezave v mednarodnem prostoru,« meni Dermastijeva.

Vedno pa razmišljajo o povezavi z industrijo. »Vedeti moramo, da so nekatere zadeve za slovensko industrijo pomembne zdaj, nekatere bodo pomembne čez tri leta, nekatere pa so tiste, ki bodo za industrijo pomembne v obdobju 2017–2020. Zato moramo pozornost nameniti temeljnim aplikativnim raziskavam, da jih bomo v procesu dela privedli do pilotnih in nato do aplikacije na trgu. Raziskujemo tudi potencialne tržne možnosti, ki bodo pomembne v letih od 2014 do 2020, in poskušamo znotraj teh najti svoj položaj,« razlaga direktorica.

Niso konkurenca svojim ustanoviteljem, ampak želijo zapolniti zaznano vrzel med znanostjo in industrijo. Spodbuda vzpostavitve centra je bila namreč prav v tem, da ni bilo povezovalnega člena na področju polimernih materialov in tehnologij. »Vemo, da je veliko uspešne industrije, ki potrebuje razvojno-raziskovalno podporo. Potencial na tem področju je še precej večji od naših ustanoviteljev, zato bomo letos v naše aktivnost vključili še druge,« pravi Dermastijeva.

Največji uspeh lanskega leta je odprtje laboratorija v ljubljanskem tehnološkem parku, ki je stična točka raziskovanj. Polimat ima trenutno tri mednarodne patentne prijave, štiri izume in 22 inovacij. Delujejo na osmih projektih s štirih razvojnih področjih.