Pilates ali hoja na vodi, 
lahko pa tudi veslanje stoje

Zadnji hit med rekreativnimi vodnimi aktivnostmi. Postaviš se na desko, poprimeš za veslo, pluješ po vodi in občuduješ okolico.

Objavljeno
30. avgust 2011 20.36
Posodobljeno
31. avgust 2011 06.00
Špela Dobnikar
Špela Dobnikar

Nekateri mu pravijo pilates na vodi, drugi hoja po vodi. Na pogled spominja na deskanje z veslom namesto jadra ali pa na stoječe veslanje z desko namesto čolna. Letos jih je bilo nekaj opaziti na Blejskem in Bohinjskem jezeru pa tudi na Obali so se prikazali prvi »suparji«.

SUP so kratice za stand up paddling. Stoječe veslanje na vodi, če bi malce nerodno prevedli šport, tudi pri nas polagoma postaja pravi hit. Na prvi pogled je precej enostavno. Postaviš se na desko, poprimeš za veslo, potuješ po vodi in občuduješ okolico. Bližnji stik pokaže, da je treba vsaj malce ravnotežja in da je kakšen začetni štrbunk v vodo obvezen, a vztrajnost kmalu prinese čisti užitek hoje po vodi.

Ne glede na starost, spol, telesno pripravljenost in športno nadarjenost – supanje je šport za vse in za vso družino, zatrjuje Toni Zupančič, član prvega slovenskega SUP-kluba. Ta je še dokaj svež, saj je začel delovati v začetku letošnjega avgusta.

Cene opreme kotirajo precej visoko (deska od 800 do 2000 evrov, vesla od 50 do 400), zato jo v našem prvem SUP-klubu tudi posojajo. Deska v dolžino običajno meri od tri do štiri metre, veslo pa zadostuje eno samo. V Evropi so razvili posebne deske, ki so zelo dolge in imajo obliko kanuja, da bi bili uporabniki kar najhitrejši na mirni vodi.

Večina desk je opremljena z mehko protizdrsno podlago na zgornjem delu, da bolj zanesljivo in s tem tudi udobneje stojimo na njej, in enim manjšim smernikom ali tremi, ki so po obliki podobni deskarskim. Deske, ki so namenjene široki uporabi, imajo vgrajen nastavek za pritrditev jadra, tako da lahko z njimi tudi jadrate. Obstajajo tudi napihljive deske, ki pa so namenjene predvsem družinski uporabi in mirnim vodam.

K deski, kot že rečeno, sodi še veslo. Karbonska veljajo za bolj profesionalna, saj se med veslanjem upogibajo in pomagajo k boljšemu izkoristku zaveslaja. Aluminijasta ali plastična vesla so seveda manj odzivna in so namenjena za rekreativno uporabo. Poleg opreme potrebujemo za pilates oziroma hojo po vodi še primeren kraj. "Supanje" je s tega vidika zelo nezahteven šport, saj je za rekreativno uporabo dobra skorajda vsaka večja mlaka: ne veter ne valovi vam niso potrebni. Za profesionalce sicer za meko supanja veljajo isti kraji kot za deskarje, rekreativci pa se lahko odlično zabavamo na vseh mirnih rekah, jezerih ali morju.

"V Sloveniji so za pilates na vodi primerni celotna morska obala in večja jezera (Bled, Bohinj, Velenjsko, Šmartinsko, Cerkniško jezero). Zelo lepi so tudi izleti po toku rek, denimo po Ljubljanici (od Ljubljane do Podpeči, Vrhnike), Savi (Zbiljsko, Trbojsko jezero), Krki, Kolpi, Dravi, Muri …" pravi Toni Zupančič.

Rekreacija z razgledom

Supanje se je razvilo na Havajih, podobno je deskanju, toda z veslom. V začetku šestdesetih so k priljubljenosti in prepoznavnosti tega športa pripomogli deskarji s havajskega otočja, ki so na deskah z veslom hodili fotografirat turiste, ki so se učili prvih korakov klasičnega deskanja in lovljenja valov. Od tod tudi ime »beach boy surfing«, ki je nekako sopomenka za supanje.

V začetku novega tisočletja so havajski deskarji Dave Kalama, Brian Keaulana, Rick Thomas, Archie Kalepa in Laird Hamilton s supom našli alternativo za trening, kadar ni bilo valov. To je sicer rekreacija, pri kateri deluje celotno telo: noge in spodnji del telesa skrbijo za ravnotežje, medtem ko roke in zgornji del – veslajo, zato nekateri pravijo temu športu tudi pilates na vodi.

Največja razlika med "pilatesoma" na kopnem in vodi je, da vodni poleg rekreacije omogoča premikanje in raziskovanje vodnega sveta, skritih zalivčkov, iskanje neobljudenih plaž. Sup je postal priljubljen tudi med lastniki plovil, saj je lahko prenosljivo prevozno sredstvo.

Prvotni namen tega športa je sicer, da se z desko lovi valove, a ker pri nas ni takšnih razmer, se je tehnika športa prilagodila. Še vedno pa, kot pravi Toni, v naših morskih vodah deskanje z veslom omogoča "jahanje" manjših valov, ki jih ustvarita jugo in burja.

Tudi na Bohinjskem jezeru 
je prav zabavno

Kot vsaka rekreacija je tudi supanje razvilo svoje tekmovalne veje. Eno od zanimivih tekmovanj je tako imenovani SUP Race v premagovanju daljših razdalj tako po morjih kot po rekah. Zadnja najdaljša razdalja, ki jo je denimo solo odpeljal Bart De Zwart, je znašala 300 navtičnih milj oziroma okoli 500 km. Bart je krenil s havajskega otočja Big Island po severni strani do otoka Kauai v havajskem arhipelagu. Razdaljo je premagal v petih dneh in nočeh brez kakršnega koli spremstva.

Zadnja leta se je uveljavilo tudi svetovno prvenstvo v vožnji valov. Tekma se imenuje Waterman's league, neustrašni deskarji pa tekmujejo, kdo bolj tekoče oddeska val, ki mu sega visoko nad glavo. Prednjačijo kajpak Havajci in fantje z drugih tihomorskih otočij, ki so vajeni velikih valov. Za največji podvig velja »Monster wave« ali strašni val deskarja Shana Donana, ki je z desko za SUP odpeljal 50 čevljev (15,2 metra) visok val.

Za legendo morskih podvigov sicer velja Laird Hamilton, ki je z njo preveslal Rokavski preliv. A iz lastne izkušnje povem, da je tudi umirjeno raziskovanje Bohinjskega jezera na deski prav zabavno. In ko tehniko enkrat osvojiš ter so padci le še redkost, sup postane zanimivo preživljanje prostega časa tudi v tistih mesecih, ko je za namakanje v vodi še (ali že) prehladno. Prihajajoči september je kot nalašč za prvo avanturo.

  589 Pilates

1

V dvoje – Pilates na vodi v istrski Dajli.

Fotografije  Toni Zupančič na Šmartinskem jezeru 3

Umirjeni vodni sprehod v Izoli Brez vrvice – Sprehod s pasjim ljubljenčkom v Žusterni. Na Ljubljanici, v Trnovskem pristanu Fotografije SUPklub 6

V Žusterni junija letos 7

Lahko pa zaveslate tudi na vso moč 4x/ izvorno ime datoteke: Pilates_5.JPG 3x/ izvorno ime datoteke: Pilates_2.JPG 3x/ izvorno ime datoteke: Pilates_4.jpg DELO_4X_